„Z.U.P.” na herbie

Wiadomość o czterystu kilogramach argentyńskiej kokainy, którą transportowano do Rosji rządowymi samolotami, z jakiegoś powodu w ogóle mnie nie zaskoczyła. Co w tym zaskakującego? Być może to, że miejsce akcji – Argentyna – nie jest znane z produkcji kokainy, ani ze szczególnie ciepłych stosunków z Rosją. Wyobrażacie sobie, co musi się dziać w ambasadach rosyjskich w Wenezueli i Kolumbii?

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wini oczywiście CIA i piątą kolumnę. Fajnie, że w ogóle starają się jakoś usprawiedliwić. Mogli to olać i dalej zajmować się swoimi sprawami, jak to na przykład robi prezydent. I armia. W MSZ to pewnie z przyzwyczajenia. Taki przeżytek. Pamiętacie, jak w czasach radzieckich dyplomaci uważani byli za osoby wysokiej kultury, znawców etykiety, o szczególnym wychowaniu? Teraz, z Marią Zacharową[1] i „Debilami, ku*wa”[2], jakoś nie chce się w to wierzyć. Chyba coś się z nimi stało.

Argentyńskie wiadomości przekazują logicznie i prawdziwie obraz Rosji, znany z Kwitów Panamskich[3], wieści z Hiszpanii i USA, gdzie władze próbują wykarczować zapuszczającą korzenie rosyjską mafię, otwarcie wiążąc ją z połową naszego establishmentu – senatorami, deputowanymi, znajomymi najważniejszych osób w państwie.

To obraz kraju, w którym oficerowie Gwardii Narodowej ochraniają autorytety kryminału, gdzie prokuratorzy szaleją w kasynach, ich rodziny robią interesy z rzeźnikami z Kuszczjowki[4], a zastępcy przewodniczącego Komitetu Śledczego współpracują z Szakro Młodym[5].

Trafnie przekazują obraz kraju kreowanego przez show na Pierwszym Kanale i innych, gdzie na żywo lecą przekleństwa, ludzie leją się po gębach i rozmawiają językiem kryminału. To obraz Rosji do piątej kadencji Władimira Putina.

W czasie najbiedniejszych lat ’90, kiedy królował bandytyzm, poszła legenda miejska o tajnej organizacji „Biała strzała”: byli członkowie służb specjalnych mieli dość bezsilności prawa wobec zorganizowanych grup przestępczych i zdecydowali się walczyć z nimi ich metodami. Wypowiedzieli wojnę z zamiarem zniszczenia mafii.

Było to więc zapotrzebowanie na społecznych mścicieli, nieprzekupnych i nie skrępowanych prawem, którzy mogliby zapanować nad przestępcami – przy czym w takim smierszowym[6] stylu. Więc, kiedy spadkobiercy SMIERSZa zaczęli przejmować władzę, ludność była zadowolona, ponieważ gdzie jest SMIERSZ, tam jest porządek, a społeczeństwo bardzo za porządkiem tęskniło.

Oczywiście, do lat osiemdziesiątych SMIERSZ odwykł nieco od masowych mordów i jego oficerowie zaczęli bardziej przypominać biurokratycznych mataczy: na przykład nasza obecna elita – nie ma tam ani jednej bohaterskiej twarzy, wszystkie są jakieś takie biurokratyczne. Ale nowe możliwości, zaoferowane staremu SMIERSZowi przez dziki kapitalizm, przyprawiały o zawrót głowy. SZMIERSZ strzepał łupież z ramion, przebrał się i nabrał ogłady. I zaczął zaprowadzać porządek, na co wszyscy wyczekiwali z niecierpliwością.

Bestialska przestępczość została zagnana w kąt: legendarna „Biała strzała” sięgnęła po władzę. Legenda zaczęła sama się spełniać. Mafia szybko zrozumiała, że jej miejsce na szczycie łańcucha pokarmowego zostało zajęte i musi odsunąć się bardziej w jego środek. Jednak nowe władze państwa uznały, że jej całkowita likwidacja byłaby marnotrawstwem. Nowe władze państwa nauczyły się widzieć w zorganizowanej przestępczości nie wroga i konkurenta, a przydatny instrument i zasób.

Zamiast prowadzić z mafią wojnę na wyniszczenie, władza zmieniła ją w jeden ze swoich departamentów – taki sam, jak kościół, czy prasę. Autorytety kryminału, które zgodziły się na współpracę z państwem i integrację z władzą, (co wymagało od nich odejścia od przestępczych kanonów) otrzymały reprezentację polityczną i nietykalność (mandaty deputowanych), plus możliwość legalizacji biznesu. Władza otrzymała efektywną kontrolę nad rosyjską szarą strefą, gdzie, jak i w Rosji legalnej, można było nareszcie załatwić wszystko jednym telefonem.

Działając poza prawem, przestępczość zorganizowana znajduje się jednocześnie w jego ramach. Formalna władza, zmuszona do rozwoju w ciasnych granicach Konstytucji, ustaw i Kodeksu Karnego, cierpiała na wieczne problemy ortopedyczne i zazdrościła władzy nieformalnej jej wolności. Pojęcia złodziejskiego prawa wydawały się jej o wiele wygodniejszym, sprawiedliwszym, a dla wielu i bardziej znajomym, drogowskazem, niż kodeksy prawne.

Mafijny lifestyle pojawił się w rosyjskiej kulturze politycznej właśnie za Putina – był modny, fajny, uwodził i zarażał sobą nowych przedstawicieli establishmentu. To właśnie z nim przyszedł i mafijny dyskurs.

Jednak błędem byłoby stwierdzenie, że chodzi tu jedynie o rozkład elit. Chodzi o to, że przestępczość zorganizowana w Rosji posiada coś więcej, niż tylko romantyczny kinowy welon, czy przyzwolenie na wszystko. Jest ona posiadaczem własnej silnej i bogatej kultury – w znaczeniu antropologicznym i cywilizacyjnym.

Rosyjska przestępczość ma własną strukturę kastową, język (fienia[7]), mitologię z wyczerpującym opisem świata, sztukę (blatniak[8]), tradycję (sięgającą korzeniami carskiej Rosji), etykę (pojęcia) i estetykę. Polityczna i społeczna kultura kryminalna, bez względu na swoistą antyczność, a może i dzięki niej, dużo bardziej pasuje do wielu regionów Federacji Rosyjskiej i dawnych republik ZSRR. Dokładniej opisuje rzeczywistość i pomaga lepiej w niej przeżyć, a co za tym idzie, kontynuuje jej kształtowanie.

Początkowo, inkubatorami tej kultury i jej siedliskami były więzienia i zony[9]. Jednak pracownicy organów prawnych, zdemoralizowani upadkiem radzieckiego systemu ideologicznego, nie mieli się jak obronić i kultura kryminalna zaraziła ich jako pierwszych. Dalej, wirus przeniknął do służb specjalnych, a później uderzył we wszystkie instytucje państwowe. Korupcja, która dla nowych zarządców stała się o wiele efektywniejszym sposobem na zapewnienie lojalności i kierowania administracją, istnieje w wymiarze przestępczym. I cała realna, a nie ceremonialna, polityka została przeniesiona w wymiar przestępczy.

Państwo myślało, że wchłonąwszy mafię, będzie mogło ją zmienić, odebrać jej funkcję przedstawiciela do spraw delikatnych. Jednak jest to miecz obosieczny i mafia ze swoją kulturą, zrastając się z organami prawa, z członkami parlamentu, z działaczami sztuki, wchodzi w elitę na zawsze. I jeśli ktoś myślał, że w ciągu dekady dawni bootleggerzy[10] ucywilizują się, tak, jak miało to miejsce na przykład w USA, to nie. Kultura półświatka przestępczego przewyższa u nas kulturę biurokratycznego mainstreamu. Kiedyś tylko Putin zrzucał trupy do śmietników, ale teraz zajmuje się tym cały kraj, włączając w to niegdyś dystyngowane Ministerstwo Spraw Zagranicznych, podniosłą telewizję i odrodzoną z prochów Piątego zarządu KGB[11] Cerkiew. Kultura bandycka rozniosła kulturę formalną tak, jak władza bandycka rozniosła zwykłą władzę. W końcu władze i typy z ciemnych bram przemówili jednym językiem. I obu grupom się to spodobało.

Kiedy z dalekiego Zabajkala dochodzą do nas wiadomości o szalejącym tam kryminalno-społecznym ruchu „Z.U.P”, organy prawne obiecują nam się tym zająć. Ale nie ma tu nic do główkowania. Wszystko jest jasne: „Z.U.P.” to hunwejbini[12] naszej własnej rewolucji kulturalnej.

„Z.U.P.” ma oznaczać „Zjednoczony Układ Przestępczy”[13], jednak wyraźnie słychać tu nuty innego, bardziej znanego słowa, które jasno opisuje prerogatywy tych, którzy już dobrali się do władzy i marzenia tych, którzy póki co tylko starają się ją osiągnąć[14]. I właśnie „Z.U.P.” powinien głosić herb pięknej nowej Rosji za piątej kadencji Putina.

[1] Maria Zacharowa – rzeczniczka rosyjskiego MSZ, znana z kontrowersyjnego stylu i wypowiedzi.

[2] „Debile, ku*wa” – W czasie konferencji prasowej szefów MSZ Rosji i Arabii Saudyjskiej 11.08.2015 r., Siergiej Ławrow – Minister Spraw Zagranicznych Rosji, szeptem powiedział o kimś „Debile, ku*wa”, co wychwyciły mikrofony.

[3] Kwity Panamskie – zbiór poufnych dokumentów z rajów podatkowych udostępniony po wycieku danych z kancelarii podatkowej i prawnej Mossack Fonseca, działającej w Panamie.

[4] Masowe zabójstwo we wsi Kuszczjowska – morderstwo na 12 osobach (w tym 4 dzieciach), popełnione 04.11.2010 roku przez zorganizowaną grupę przestępczą Capkowskaja.

[5] Szakro Młody – działacz kryminalny, wor w zakonie, związany ze zorganizowanymi grupami przestępczymi i mafią, trzykrotnie skazany.

[6] SMIERSZ – nazwa stosowana na określenie komórek organizacyjnych radzieckiego kontrwywiadu, działającego w latach 1943-46.

[7] Fienia – Феня – sekretny język rozwinięty w średniowieczu na terenach Rusi przez obwoźnych handlarzy. Dziś tą nazwą określa się slang przestępczy.

[8] Blatniak – блатняк – gatunek muzyki zorientowanej na słuchaczy z półświatka kryminalistycznego, rozwijający się na terenie Imperium Rosyjskiego od XIX wieku, ostatecznie ukształtowany w czasach ZSRR.

[9] Zona – żargonowe określenie na współczesne rosyjskie kolonie karne oraz radzieckie obozy pracy.

[10] Bootlegger – przemytnik alkoholu w czasie prohibicji w USA.

[11] Piąty zarząd KGB zajmował się walką kontrwywiadowczą z dywersjami ideologicznymi.

[12] Hunwejbini – Czerwona Gwardia – komunistyczna organizacja młodzieżowa działająca w Chinach podczas rewolucji kulturalnej, w latach 1966-1968.

[13] А. У. Е. – Арестантский уклад един „Zjednoczony Układ Przestępczy” lub Арестантское уркаганское единство „Chuligańskie Przestępcze Zjednoczenie” – nazwa i dewiza rzekomego rosyjskiego nieformalnego zjednoczenia grup bandyckich, składających się z niepełnoletnich.

[14] Spekuluję, że Głuchowskiemu może tu chodzić o określenie охуеть (och*jeć – jednak nie wyczerpuje to bogatego znaczenia tego jednego słowa), które w wymowie może przypominać „А. У. Е.”

02.03.2018

Źródło: «А.У.Е.» на гербе

Autor zdjęcia: spoilt.exile
(CC BY-SA 2.0)

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s